Holland & Knight Ranked Among Nation’s Top Law Firms by Chambers USA | News

MIAMI (June 1, 2022) – Holland & Knight has been named one of the nation’s premier law firms, earning top rankings in multiple practice areas and markets in 2022 from Chambers USA: America’s Leading Lawyers for Business. The directory lists 191 Holland & Knight attorneys among the nation’s preeminent practitioners.

Nationally, the firm ranked No. 1 in the following categories:

  • Healthcare (Highly Regarded)
  • Privacy & Data Security (Highly Regarded)
  • Transportation – Road (Carriage/Logistics)

The firm earned No. 1 rankings in state and regional practices in the following categories:

  • California – Real Estate: Zoning/Land Use
  • District of Columbia – Real Estate
  • Florida – Banking & Finance
  • Florida – Corporate/M&A & Private Equity (North & Central)
  • Florida – Energy & Natural Resources
  • Florida – Litigation: Appellate
  • Florida – Litigation: General Commercial (The Elite)
  • Florida – Litigation: Securities
  • Florida – Real Estate (North & Central)
  • Florida – Real Estate (South)
  • Florida – Real Estate: Zoning/Land Use (South)
  • Florida – Tax
  • Massachusetts – Construction
  • Massachusetts – Energy & Natural Resources
  • Texas – Real Estate

Chambers USA is designed to reflect market opinion through a year’s worth of client and lawyer surveys. It is one in a series of Chambers & Partners independent, objective and research-based guides to the legal profession around the world. The attributes assessed include technical legal ability, professional conduct, client service, commercial astuteness, diligence, commitment and other qualities most valued by clients.

The following Holland & Knight lawyers are named in the 2022 Chambers USA guide:

Nationwide

Philip Baker-Shenk – Native American Law

Gregory Binns – Oil & Gas Litigation

David Black – Government Contracts

Charles Borden – Political Law

Samuel Brown – Political Law

William Byrne – Transportation: Rail (for Railroads); Transportation: Road (Carriage/Logistics)

Greg Curry – Oil & Gas Litigation

Christopher DeLacy – Political Law

Andrew Derman – Energy: Oil & Gas (Transactional)

Phillip Durham – Transportation: Aviation: Finance

Vincent Foley – Transportation: Shipping/Maritime: Litigation (New York)

Michael Frevola – Transportation: Shipping/Maritime: Litigation (New York)

Richard Gold – Government Relations

Joseph Guay – Leisure & Hospitality

Gary Halbert – Transportation: Aviation: Litigation; Transportation: NTSB Specialist

Lawrence Hamilton – Transportation: Road (Carriage/Logistics)

Craig Haynes – Oil & Gas Litigation

Christopher Kelly – Transportation: Aviation: Litigation

Nathan Leavitt – Transportation: Aviation: Finance

Allison McCarthy – Leisure & Hospitality (Up and Coming)

Mary McNulty – Tax: Controversy

James Meggesto – Native American Law

Mark Melodia – Privacy & Data Security: Litigation

Gerald Morrissey – Transportation: Shipping/Maritime: Regulatory

Anita Mosner – Transportation: Aviation: Regulatory

Judith Nemsick – Transportation: Aviation: Litigation

Michael Newman – Food & Beverages: Alcohol

Christopher Nolan – Transportation: Shipping/Maritime: Litigation (New York)

James Paine – Outsourcing

Emily Parker – Tax: Controversy (Senior Statespeople)

Kenneth Parsons – Native American Law (Up & Coming)

John Pritchard – Transportation: Aviation: Finance (Senior Statespeople)

Steve Raffaele – Transportation: Aviation: Litigation

Jameson Rice – Transportation: Road (Carriage/Logistics) (Up & Coming)

Joel Roberson – Government Relations (Up & Coming)

Benjamin Slocum – Transportation: Aviation: Regulatory (Up & Coming)

Bruce Sostek – Intellectual Property

Jovi Tenev – Transportation: Shipping/Maritime: Finance

Robert Tompkins – Government Contracts

Thomas Yoo – Product Liability & Mass Torts

California

Susan Booth – Real Estate (Southern)

Norman Carlin – Environment

Danielle Garcia – Banking & Finance

Daniel Golub – Real Estate: Zoning/Land Use (Up & Coming)

Jennifer Hernandez – Environment; Real Estate: Zoning/Land Use

Thomas Hill – Labor & Employment

Chelsea Maclean – Real Estate: Zoning/Land Use (Up & Coming)

Tamsen Plume – Real Estate: Zoning/Land Use

Douglas Praw – Real Estate (Southern)

Nicholas Targ – Environment

Kenneth Yood – Healthcare

Colorado

Seth Belzley – Corporate/M&A (Up & Coming)

Stephen Dietrich – Corporate/M&A

Connecticut

Chris Cerrito – Corporate/M&A

Thomas Freed – Corporate/M&A

Evan Seideman – Corporate/M&A

Gloria Skigen – Corporate M&A

District of Columbia

Amy Edwards – Environment

Kyrus Freeman – Real Estate: Zoning/Land Use

Leon Fresco – Immigration

Norman Glasgow Jr. – Real Estate: Zoning/Land Use

Bonni Kaufman – Environment

Paul Kilmer – Intellectual Property: Trademark, Copyright & Trade Secrets

Gregory Koger – Construction

Joshua Odintz – Tax

Tara Scanlon – Real Estate

Janis Schiff – Real Estate

Stephen Shapiro – Construction

Christine Shiker – Real Estate: Zoning/Land Use 

David Silver – Real Estate

Florida

Chester Bacheller – Corporate/M&A & Private Equity (North & Central)

David Barkus – Corporate/M&A & Private Equity (South)

Sara Bernard – Real Estate (North & Central)

Noel Boeke – Bankruptcy/Restructuring (North & Central)

Ted Brown – Real Estate: Zoning/Land Use (North & Central) (Senior Statespeople)

Michael Candes – Construction 

Maria Currier – Healthcare

Lawrence Curtin – Environment

Vivian de las Cuevas-Diaz – Real Estate (South)

Richard Eckhard – Real Estate (North & Central)

Keith Fendrick – Bankruptcy/Restructuring (North & Central)

Andres Fernandez – Banking & Finance: Regulatory

Wifredo Ferrer – Litigation: White-Collar Crime & Government Investigations

Robert Friedman – Employee Benefits & Executive Compensation

Joseph Goldstein – Real Estate: Zoning/Land Use (South)

Robert Grammig – Corporate/M&A & Private Equity (North & Central)

John Halula – Real Estate (South)

Shannon Hartsfield – Healthcare

Jerome Hoffman – Antitrust

Adolfo Jimenez – Litigation: General Commercial

Stewart Kasner – Tax

Lawrence Kemm – Tax

Steven Lear – Corporate/M&A & Private Equity (South)

Bruce May – Energy & Natural Resources

Juan Mayol – Real Estate: Zoning/Land Use (South)

Tom McAleavey – Corporate/M&A & Private Equity (North & Central)

Michael Mills – Corporate/M&A & Private Equity (North & Central)

Tracy Nichols – Litigation: General Commercial

Debbie Orshefsky – Real Estate: Zoning/Land Use (South)

Norberto Quintana – Energy & Natural Resources

Lara Rios – Energy & Natural Resources

Ira Rosner – Corporate/M&A & Private Equity (South)

Lawrence Sellers – Environment

Christina Schwing – Energy & Natural Resources

William Sharp – Tax

Bill Shepherd – Litigation: White-Collar Crime & Government Investigations

William Sherman – Tax

José Sirven – Banking & Finance: Transactional

Aaron Slavens – Corporate/M&A & Private Equity (South)

Rodolfo Sorondo Jr. – Litigation: Appellate

Monte Starr – Construction

Charles Stutts – Banking & Finance: Regulatory

Ben Subin – Construction

Sean Tevel – Tax (Up & Coming)

Melissa Turra – Real Estate (North & Central)

Joseph Varner III – Litigation: General Commercial

Andrew Weinstein – Tax (Senior Statespeople)

Michael Wiener – Public Finance

Barbara Yadley – Banking & Finance: Transactional

Georgia

Cindy Brazell – Banking & Finance 

Chris Dillon – Banking & Finance

Kendel Drew – Banking & Finance

Allen Maines – Litigation: General Commercial

James Paine – Technology & Outsourcing

Todd Wozniak – Labor & Employment; Employee Benefits & Executive Compensation

Illinois

David Donoghue – Intellectual Property

Robert Labate – Media & Entertainment: Transactional

Massachusetts

Gina Fonte – Construction

Robert Kaler – Litigation: General Commercial

Mark Kalpin – Energy & Natural Resources

Joshua Krumholz – Intellectual Property

Paul Lannon – Labor & Employment

Philip Lapatin – Real Estate (Senior Statespeople)

Diane McDermott – Real Estate

Miriam McKendall – Labor & Employment

Jeffrey Mittleman – Healthcare

John Monaghan – Bankruptcy/Restructuring

Sean O’Brien – Real Estate

John O’Neill – Real Estate

Dianne Phillips – Environment

Jeremy Sternberg – Healthcare

Melissa Wong – Healthcare

Lynne Xerras – Bankruptcy/Restructuring

New Hampshire

Scott O’Connell – Litigation: General Commercial

New York

Frederick Braid – Labor & Employment; Labor Relations (Spotlight Table)

Glynna Christian – Technology

Kenneth Lowenstein – Real Estate: Zoning/Land Use

Brian Platton – Healthcare

Stuart Saft – Real Estate: Mainly Dirt

Howard Sokol – Labor & Employment

Nili Yolin – Healthcare

North Carolina

David Iacuzio – Real Estate: Finance

Christopher Kupec – Banking & Finance

Timothy Ryan – Banking & Finance

Oregon

Shannon Armstrong – Litigation: General Commercial

Kristin Asai – Litigation: General Commercial (Up & Coming)

Matthew Donohue – Litigation: General Commercial

Pennsylvania

Sara Begley – Labor & Employment

Leonard Bernstein – Banking & Finance: Mainly Regulatory  (Senior Statespeople)

Craig Circosta – Corporate/M&A & Private Equity (Philadelphia & Surrounds)

Paul Jaskot – Corporate/M&A & Private Equity (Philadelphia & Surrounds)

John Martini – Employee Benefits & Executive Compensation

Kenneth Racowski – Antitrust

Eric Rubin – Employee Benefits & Executive Compensation

Carolyn Short – Litigation: General Commercial (Philadelphia & Surrounds)

Colby Smith – Corporate/M&A & Private Equity

David Surbeck – Banking & Finance (Philadelphia & Surrounds)

Texas

Roger Aksamit – Tax

David Bennett – Bankruptcy/Restructuring

Anthony Campiti – Labor & Employment

Andrew Flint – Banking & Finance

Herbert Hammond – Intellectual Property

James Harris – Environment; Real Estate: Zoning/Land Use

Bill Katz – Antitrust

Todd Keator – Tax (Up & Coming)

Jessica Magee – Litigation: Securities; White Collar Crime & Government Investigations

James McKellar – Banking & Finance

Mary McNulty – Tax: Litigation

Bruce Merwin – Construction

James Morriss – Environment (Senior Statespeople)

Emily Parker – Tax: Litigation (Senior Statespeople)

Ashley Phillips – Environment

Jennifer Rangel – Healthcare

John Riley – Environment

Richard Roper – Litigation: White Collar Crime & Government Investigations

Eugene Segrest – Real Estate

Mark Sloan – Real Estate (Eminent Practitioners)

Bruce Sostek – Intellectual Property

Mark Weibel – Real Estate

Virginia

Adam August – Corporate/M&A (Northern)

John Brownlee – Litigation: White-Collar Crime & Government Investigations

Michelle Rosati – Real Estate: Zoning/Land Use (Northern)

Colin J. Smith – Real Estate (Northern)

Marisa Terrenzi – Corporate/M&A (Northern)

Eric Wechselblatt – Corporate/M&A (Northern)

https://www.hklaw.com/en/news/pressreleases/2022/06/holland-and-knight-ranked-among-nations-top-law-firms-by-chambers-usa